Електропроводки в трубах (сталевих і пластмасових) виконуються тільки в тих випадках, коли не рекомендується застосування інших способів прокладки. Трубні проводки застосовуються для захисту проводів від механічних пошкоджень, для захисту ізоляції від впливу несприятливих умов навколишнього середовища. Для захисту від механічних пошкоджень трубопровід допускається робити негерметичних, а для захисту проводів від зовнішнього середовища він повинен бути волого і пилонепроникним. Герметичність трубопроводу забезпечується ущільненням місць з'єднання труб між собою, їх приєднання до відгалужувальної коробки різних електроприладів.
Щоб уникнути перегріву сталевих і пластмасових трубопроводів їх слід виконувати нижче труб системи опалення. При перетині з ними відстань до труб електропроводки має бути не менше 50 мм, а при паралельному прокладанні - 100 мм. Сталеві труби прокладають так, щоб в них не могла накопичуватися волога. Для стоку вологи, яка може конденсуватися в трубах, на горизонтальних ділянках траси їх прокладають з деяким ухилом в бік коробки.
У сталевих і пластмасових трубах можна розміщувати незахищені ізольовані проводи марок АПРТО, ПРТО, АПВ, ПВ і ін. Мінімальний перетин струмопровідних жил ізольованих проводів, що прокладаються в трубах, приймають 1 мм2 для мідних і 2 мм2 для алюмінієвих проводів. Монтаж в трубах слід вести так, щоб при необхідності дроти можна було витягти і замінити іншими. Тому якщо на трасі прокладки трубопроводу є 2 кута вигину, то відстань між коробками не повинно перевищувати 5 м, а на прямих ділянках -10 м.
З'єднання або відгалуження проводів в трубах виконувати заборонено, їх роблять тільки в коробках. Монтаж електропроводки в сталевих трубах може проводитися при відкритої, прихованої і зовнішньої прокладки. Сталеві труби застосовуються, коли не допускається прокладка проводів без труб і не можна використовувати неметалеві труби. Перед монтажем труби повинні бути очищені від іржі, бруду і задирок. Для захисту від корозії оболонки проводів і кабелів, труби, що прокладаються відкрито, фарбують зовні (бажано і всередині) або використовують оцинковані труби. При прокладанні в бетоні (прихована прокладка) зовні труби не фарбують для кращого зчеплення їх поверхні з розчином.
Зминання (гофрування) труб при згинанні на кутах не допускається. Не рекомендується згинати трубу на кут менш 90 °, так як при складної конфігурації трубопроводу і великий його протяжності протягнути проводку буде важко. З цієї причини радіуси вигину труб обмежуються: при прокладці труб приховано радіус вигину повинен бути не менше 6 зовнішніх діаметрів; при одному вигині або відкритому прокладанні - не менше 4 зовнішніх діаметрів; при прокладанні труби в бетоні - не менше 10 зовнішніх діаметрів. При відкритому прокладанні відстань між точками кріплення сталевих труб на горизонтальних і вертикальних ділянках залежить від діаметра труб, що прокладаються. Труби діаметром 15-32 мм кріплять через 2,5-3,0 м, на вигинах - на відстані 150-200 мм від кута повороту.
При відкритому прокладанні труби кріплять до опорних конструкцій скобами, накладками і хомутами зі смугової сталі. При монтажі проводок кінці труб після обрізки очищають від задирок, раззенковивают і оконцовива-ють металевими або ізолюючими втулками, що оберігають ізоляцію проводів від пошкодження в місці входу і виходу з труби.
У сирих, особливо сирих, пожежонебезпечних приміщеннях, зовнішньої установки і на горищах при відкритій і прихованій прокладці з'єднання сталевих труб необхідно ущільнювати. Ущільнення місць з'єднання та місць введення в коробки має бути виконано стандартними муфтами на різьбі з ущільненням стрічкою або пеньком на оліфі, сурику. При прихованій прокладці сталевих труб в сухих і вологих приміщеннях, в стінах, перекриттях і підлогах потрібно також ущільнити місця з'єднання і місця введення труб в коробки.
При відкритому прокладанні в сухих незапорошена приміщеннях з'єднання самих труб, а також з'єднання їх з коробками виробляють без ущільнень: розтрубами, манжетами на гвинтах і болтах, гільзами з відрізків труб або згорнутими з листової сталі, приварюється до труби в декількох точках.
Пластмасові труби володіють достатньою механічною міцністю, гладкою поверхнею. При їх використанні зменшується ймовірність замикання проводів на землю, скорочуються витрати праці при монтажі (виключаються такі операції, як нарізування різьблення, забарвлення і т.д.).
Пластмасові труби, що прокладаються відкрито, кріплять скобами, які допускають вільне переміщення труб при температурному зміні довжини. Відстань між скобами приймаються наступними:
Зовнішній діаметр (мм)
Комментариев нет:
Отправить комментарий