Основним завданням приладу є пропорційне перетворення струму однієї величини в струм іншої. Конструктивно виріб являє собою залізний сердечник, на якому розміщені дві обмотки. Перша включається в розрив мережі, стан якої потрібно контролювати, а друга - до електролічильника. Електроенергія, проходячи по першій обмотці, буде наводити ЕРС в другій, а відношення струмів в цих котушках буде пропорційно відношенню кількості їх витоків.
Принцип роботи токового трансформатора
Якщо, наприклад, первинна обмотка має 2 витка, а вторинна 20, то введений у вторинній обмотці струм буде в 10 разів нижче струму первинної. У цьому випадку говорять, що коефіцієнт трансформації приладу 10 до 1 (10/1). Припустимо, ваш токарний верстат споживає струм в 200 А. Таку потужність не витримає жоден електролічильник. Але якщо ви підключите прилад через ТТ, розглянутий вище, то максимальне навантаження через лічильник не буде перевищувати 200/10 = 20 А.
Зовсім інша справа - струми такої величини легко зможе контролювати практично будь-який електролічильник. Підбираючи трансформатори з тим чи іншим коефіцієнтом трансформації, ви легко можете вести облік витрати електроенергії практично будь-якої потужності звичайними електролічильниками.
Як підключити ТТ до трифазної мережі
А тепер про схему включення лічильника через ТТ. Звичайно, вона буде трохи складніше конструкції прямого включення, але не настільки, щоб в ній не розібрався людина, що має уявлення про найпростіші електричних ланцюгах.
Схема підключення трифазного лічильника через трансформатори струму
У цій схемі електролічильник підключений не в розрив мережевих дротів, а до вторинних обмоток ТТ, які позначені як И1, И2. А в цей самий розрив підключені первинні обмотки трансформатора (на схемі Л1, Л2).
Перш ніж взятися за складання вищенаведеної схеми, необхідно чітко розібратися в кількох питаннях. Від правильного їх вирішення буде залежати не тільки безпечна і довготривала робота схеми, але і її працездатність. Ось основні з них:
- Правильний вибір перетину монтажних проводів.
- Фазировка котушок ТТ.
Якщо ви не врізатися ТТ безпосередньо в лінію, то з'єднують дроти первинної обмотки повинні мати той же перетин, що і проводка лінії. Провідники, що з'єднують ТТ і лічильник, звичайно, можуть бути тонше, але вони повинні впевнено витримувати струм, позначений на корпусі електролічильника.
На фазировку (правильне підключення кінців котушок) ТТ потрібно звернути особливу увагу. В іншому випадку прилад обліку або не запрацює, або буде брехати, а то і закрутиться в іншу сторону, якщо він двонаправлений. Як розібратися з фазіровкой? У цьому допоможе малюнок нижче:
Набір струмових трансформаторів для трифазної мережі
Навіть якщо ваші трансформатори не зовсім схожі на наведені, особливої різниці немає - в будь-якому випадку все висновки обмоток маркуються одноманітно. Контакти первинної, силовий обмотки відрізнити нескладно - вони набагато могутніше контактів вторинного і розташовані з протилежних сторін вироби. Маркуються вони Л1 і Л2. Висновки обмотки 2, яка підключається до електролічильника, в цьому варіанті виконання закриті прозорою кришкою і мають позначення И1, И2. Якщо поглянути на схему підключення лічильника, то можна побачити, що котушки не тільки повинні бути підключені кожна на своє місце, але і правильно сфазіровани:
- Л1 - на введення живильної лінії;
- Л2 - вихід на навантаження;
- И1 - на введення лічильника;
- І 2 - вихід лічильника.
Що стосується кольору корпусу ТТ, вона умовна і служить тільки для зручності монтажу. Фактично всі три трансформатора абсолютно ідентичні.
Як бути, якщо у вашому будинку однофазна мережа, але струм споживання занадто великий для електролічильника? Така ситуація досить рідкісна, але вона трапляється. І тут виручить струмовий трансформатор, причому всього один. Як підключити однофазний електролічильник через ТТ зрозуміло з малюнка нижче:
Схема підключення однофазного електролічильника з трансформатором струму
Комментариев нет:
Отправить комментарий