Страницы

Захисні засоби безпеки

  Для забезпечення безпеки під час роботи в електроустановках використовуються різноманітні засоби захисту.

Існують засоби, що забезпечують захист персоналу й інших працюючих, що не мають спеціальних знань з електротехніки, але в ході роботи або в побуті стикаються з електроустановками.

До електрозахисних засобів відносяться технічні вироби, що не є конструкційними елементами електроустановок i використовуються у разі виконання робіт в електроустановках з метою запобігання електротравм.

Електрозахисні засоби (ЕЗЗ) – це переносні або перевізні вироби, що служать для захисту людей, що працюють з електроустановками, від ураження електричним струмом, дії електричної дуги і електромагнітних полів.

Для персоналу, що працює в електроустановках застосовуються такі захисні засоби: ізолюючі штанги, кліщі, діелектричні рукавички і рукавиці, діелектричні боти і калоші; ізолюючі килимки і доріжки ізолюючі підставки, покажчики напруги, струмовимірювальні кліщі, переносні заземлення, окуляри, монтерський інструмент (рисунок 3.10 – 3.17).

НПАОП 40.1-1.07-01 “Правила експлуатації електрозахисних засобів” (в подальшому Правила) – чинний нормативний документ, в якому наведено перелік засобів захисту, вимоги до їx конструкції, обсяги i норми випробувань, порядку застосування i зберігання, комплектування засобами захисту електроустановок та виробничих бригад. Засоби захисту, що використовуються в електроустановках, повинні відповідати вимогам чинних державних стандартів, технічних умов щодо їх конструкції тощо.

Електрозахисні засоби поділяються на ізолювальні (ізолювальні штанги, кліщі, накладки, діелектричні рукавички тощо), огороджувальні (огородження, щитки, ширми, плакати) та запобіжні (окуляри, каски, запобіжні пояси, рукавиці для захисту рук).

Ізолювальні електрозахисні засоби поділяються на основні i додаткові.

Основні ізолювальні електрозахисні засоби розраховані на напругу установки i при дотриманні вимог безпеки щодо користування ними забезпечують захист працівників.

Додаткові електрозахисні засоби навіть при дотриманні функціонального їх призначення не забезпечують надійного захисту працюючих i застосовуються одночасно з основними для підвищення рівня безпеки. У paзi застосування основних електрозахисних засобів достатньо використовувати один додатковий зaciб. При захисті працівників від напруги кроку досить використовувати діелектричне взуття без застосування основних засобів.

В таблицях 3.6 i 3.7 наведено перелік деяких основних i додаткових електрозахисних зacoбів в залежності від величини напруги електроустановки.

Kpiм наведених в таблицях 3.6 i 3.7 засобів захисту, в електроустановках повинні застосовуватися такі засоби індивідуального захисту (ЗІЗ):

– захисні каски – для захисту голови;

– захисні окуляри i щитки – для захисту очей i обличчя;

– протигази i респіратори – для захисту органів дихання;

– рукавиці – для захисту рук;

– запобіжні пояси та канати для страхування.

Рисунок 3.10 – Ізолюючі штанги

Рисунок 3.11 – Ізолюючі кліщі

Рисунок 3.12 – Вказівники напруги

Рисунок 3.13 – Діелектричні боти, калоші, рукавиці

Рисунок 3.14 – Килимки

Ізолюючі штанги (рисунок 3.10) використовуються в установках високої напруги для вмикання і вимикання роз'єднувачів, що не мають приводи або при виході з ладу для накладення заземлення.

Ізолюючі кліщі (рисунок 3.11) застосовують головною чином для захисту під напругою трубчастих запобіжників в електроустановках до 35 кВ включно.

Працювати з кліщами потрібно в діелектричних рукавичках і ботах, стоячи на ізолюючій основі, а також у захисних окулярах.

Переносні покажчики напруги (рисунок 3.12) використовуються для перевірки наявності напруги. Вони бувають високої і низької напруги. Користуватися покажчиками потрібно в діелектричних рукавичках. На відкритому повітрі ними можна користуватися лише в суху погоду.

Діелектричні рукавички (рисунок 3.13) і рукавиці застосовують в електроустановках напругою до 1000 В, є основними захисними засобами, а в установках вище 1000 В – додатковими.

Діелектричні боти і калоші (рисунок 3.13) є додатковими захисними засобами в електроустановках. Боти застосовуються при роботі в електроустановках високої та низької напруги, а калоші – в електроустановках до 1000 В. Діелектричні боти та калоші відрізняються від звичайних тим, що зовнішня поверхня їх не покрита лаком, а внутрішня – вкрита міцною підкладкою із матерії, що захищає їх від ушкодження взуттям. Боти і калоші повинні періодично випробовуватися підвищеною напругою.

Ізолюючі гумові килимки і доріжки (рисунок 3.14) служать додатковими захисними засобами при роботі в електроустановках будь-якої напруги. Вони виготовляються з гуми товщиною 5...7 мм із рифленою поверхнею. Розмір ковбика – не менше 75×75 см, ширина доріжки – не менше 75 см.

Ізолюючі підставки є додатковими захисними засобами для електроустановок усіх напруг. Вони виготовляються із сухих дощок на ізолюючих порцелянових ніжках. Розмір підставки – не менше 75×75 см і не більш 150×150 см.


Рисунок 3.15 – Монтерські пояси

а 

б

Рисунок 3.16 – Монтерські кігті (а) та монтерські лази (б)

Рисунок 3.17 – Монтерський інструмент

При роботі на опорах застосовуються захисні пояси, монтерські кігті й окуляри.

Захисні пояси (рисунок 3.15) виготовляють із міцного матеріалу. Довжина паска 1100 мм, ширина не менше 1000 м, довжина ланцюга з карабіном 1500 мм. Перед кожним застосуванням їх оглядають, через кожні 6 міс. , випробують під вантажем 225 кг протягом 5 хв.

Монтерські кігті (рисунок 3.16 а) застосовуються при підійманні на дерев'яні опори, підлягають іспиту через кожні 5 місяців під навантаженням у 135 кг.

Монтерський інструмент (рисунок 3.17) є основним захисним засобом в електроустановках до 1000 В. Ручки монтерського інструменту виготовляють довжиною не менше 10 см з ізолюючого матеріалу, стійкого проти дії бензину, газу, олій та кислот.

Працювати з інструментом під напругою необхідно в діелектричних рукавичках і калошах.

Для захисту працівників під час виконання робіт в умовах електричного поля, параметри якого перевищують допустимі, застосовуються індивідуальні екранувальні комплекти одягу та екранувальні пристрої.

Вимоги щодо комплектування електроустановок електрозахисними засобами регламентуються НПАОП 40.1-1.07-01, НПАОП 0.00-4.26-96 “Положенням про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, галузевими чинними нормативами тощо.

Відповідальність за своєчасне забезпечення працівників i комплектування електроустановок засобами захисту згідно з нормами комплектування, за організацію належних умов зберігання, створення необхідного запасу, своєчасне проведення періодичних оглядів i випробувань, вилучення непридатних засобів та організацію обліку їх несе власник цих засобів.

Таблиця 3.6 – Основні електрозахисні засоби для роботи в електроустановках

До 1000 В включно

Понад 1000 В

Ізолювальні штанги

Ізолювальні штанги вcix видів

Ізолювальні кліщі

Ізолювальні кліщі

Електровимірювальні кліщі

Електровимірювальні кліщі

Покажчики напруги

Покажчики напруги

Діелектричні рукавички

Інструмент з ізолювальним покриттям

Пристрої для створення безпечних умов праці під час проведення випробувань i вимірювань в електроустановках (покажчики напруги для фазування, покажчики пошкодження кабелів та ін.)

Таблиця 3.7 – Додаткові електрозахисні засоби для роботи в електроустановках

До 1000 В включно

Понад 1000 В

Діелектричне взуття

Діелектричні рукавички

Діелектричні килими

Діелектричне взуття

Ізолювальні підставки

Діелектричні килими

Ізолювальні накладки

Ізолювальні підставки

Ізолювальні ковпаки

Ізолювальні накладки

Сигналізатори напруги

Ізолювальні ковпаки

Захисні огородження (щити, ширми)

Штанги для перенесення i вирівнювання потенціалу

Переносні заземлення

Сигналізатори напруги

Плакати i знаки безпеки

Захисні огородження (щити, ширми)

Інші засоби захисту

Переносні заземлення, плакати i знаки безпеки, інші засоби захисту

Електрозахисні засоби повинні зберігатися у приміщеннях в спеціально відведених місцях сухими i чистими, в умовах, що виключають можливість їx механічних ушкоджень, шкідливої дії вологи, агресивного середовища, мастила тощо.

У встановлені нормативами терміни електрозахисні засоби повинні оглядатися з перевіркою їх наявності згідно з вимогами до комплектування, очищатися від пилу, забруднень тощо, періодично проходити спеціальні випробування на відповідність їх діелектричних, механічних i т. ін. показників чинним вимогам.

Kpiм того електрозахисні засоби повинні оглядатися перед кожним їx застосуванням. Під час таких оглядів увага звертається на справність засобів захисту, відсутність тріщин, подряпин та деформації ізолювальних елементів, терміни чергової перевірки. У разі виявлення перерахованих дефектів чи простроченого терміну чергового випробування, користування електрозахисними засобами забороняється. При оглядах діелектричних рукавичок i діелектричного взуття увагу слід звертати на наявність вологи, забруднень, поривів, iнших механічних пошкоджень. Відсутність поривів i проколів рукавичок перевіряється скручуванням їx від нарукавника в бік пальців.

Вимоги до термінів випробування електрозахисних засобів, методики i параметрів цих випробувань регламентуються НПАОП 40.1-1.07-01 залежно від типу електрозахисних засобів.

Електричні випробування електрозахисних засобів проводяться спеціально підготовленими працівниками. Кожний зaciб захисту перед випробуваннями необхідно оглянути з метою перевірки розміpiв, справності, комплектності, стану ізоляційної поверхні, наявності номера. Випробування проводяться напругою змінного струму частотою 50 Гц за температури повітря 25 ± 10°С i регламентованій НПАОП 40.1-1.07-01 швидкості підвищення напруги. Результати випробувань оцінюються за величиною струму, що протікає через засоби захисту.

У разі позитивних результатів випробувань на засобах захисту проставляється штамп, що відповідає інвентарному номеру засобу захисту, даті наступного випробування та граничній напрузі застосування. Штамп на засобах захисту, застосування яких не залежить від напруги електроустановки (діелектричні рукавички, ізолювальний інструмент тощо), не містить величини напруги застосування. Результати випробувань засобів захисту оформлюються протоколом встановленої форми.

Електрозахисні засоби застосовуються в закритих електроустановках без будь-яких погодних обмежень, а у відкритих електроустановках i на повітряних лініях – тільки в суху погоду, за відсутності намоpoзi, мряки, опадів.

Ізолювальні електрозахисні засоби необхідно застосовувати за їx прямим призначенням згідно з вимогами НПАОП 40.1-1.07-01 i тільки за напруги, що не перевищує ту, на яку вони розраховані.

В електроустановках напругою від 1 до 35 кВ ізолювальні штанги (кpiм вимірювальних), переносні заземлення, штанги-пилососи, покажчики напруги, ізолювальні та вимірювальні кліщі застосовуються тільки в комплекті з додатковими засобами захисту – діелектричними рукавичками. При більших значеннях напруги застосування діелектричних рукавичок повинно регламентуватися інструкціями з експлуатації ізолювальних штанг.

При використанні ізолювальних електрозахисних засобів необхідно тримати їx за рукоятки до обмежувального кільця на них, на витягнутих руках, не допускати наближення ізолювальної частини цих засоб1в до струмовідних елементів інших фаз установки на небезпечну відстань, регламентовану “Правилами безпечної експлуатації електроустановок.

У разі заміни запобіжників за допомогою ізолювальних кліщів крім діелектричних рукавичок необхідно застосовувати захисні окуляри.

Перед кожним застосуванням в електроустановках покажчики напруги їх справність необхідно перевіряти на струмовідних частинах, які завідомо перебувають під напругою, користуючись при цьому діелектричними рукавичками. При пepeвірці справності однополюсних покажчиків напруги забороняється застосовувати діелектричні рукавички, що обумовлюється конструкцією i принципом роботи цих покажчиків.

Виконувати роботи в електроустановках з використанням діелектричних штанг, кліщів i подібних їм інших зacoбiв захисту необхідно з землі, підлоги або безпечних стійких інвентарних конструкцій – стаціонарних чи пересувних площадок, з драбин тощо, які за конструкцією мають відповідати чинним технічним умовам на їx виготовлення. Забороняється використовувати для таких цілей випадкові підручні засоби – ящики, бочки i та iн.

Комментариев нет:

Отправить комментарий