Страницы

Установка та схеми вмикання трьохфазного електричного лічильника прямого включення

 

Особливості схеми підключення трифазного лічильника

Грамотно підібраний електролічильник допоможе домовласникові економити на оплаті комунальних послуг. Щоб не помилитися з вибором, насамперед потрібно з'ясувати, який пристрій підходить в залежності від підведений до будинку електромережі – трифазне або однофазне, а також в чому відмінність таких приладів, як виконується їх монтаж і які у них переваги і недоліки?

Якщо розглядати однофазний прилад обліку електроенергії, то він використовується в мережах, напруга яких відповідає 220В. У свою чергу, трифазний аналог підключається в електромережі з напругою 380В. При цьому перший тип лічильників знаком кожному власнику власного житла, так як використовується в квартирах, офісних установах, гаражних боксах та інших подібних будівлях.

Трифазні контролюючі пристрої не так давно використовувалися тільки на підприємствах, але все частіше їх можна зустріти і в приватних житлових будівництвах. Цьому посприяла поява безлічі побутових приладів вимагають додаткових потужностей. З цією метою будинки і квартири стали підключати до трифазної електричної мережі контроль енергії, що подається по якій, повинен проводитися спеціальними апаратами обліку споживаної електроенергії.

Принцип функціонування трифазних лічильників

Трифазний прилад обліку електроенергії відрізняється від однофазного аналога можливістю функціонувати в досить потужних мережах. Якщо стандартні електролічильники на 220В встановлюються в електричний ланцюг, потужність якої не більше 10 кВт, то, прилади трифазного типу працюють при потужних навантаженнях від 15 кВт і набагато більше. Такі багатофункціональні апарати однаково добре працюють як в стандартній побутової мережі, так і контролюють споживання енергії трифазними електродвигунами. При цьому стандартні контролюючі прилади даного типу складаються з наступних конструктивних елементів:

  • токопроводящей обмотки;
  • обмотки напруги;
  • черв'ячного механізму, який приводить в рух циферблат;
  • алюмінієвого диска і магніту.

Стандартні індукційні прилади обліку енергії, що використовуються в мережі 380В, такі як «Меркурій», обладнані пластиковими корпусами, Які захищають все механізми від попадання вологи або різного роду забруднень. Усередині корпусу розміщені 2 сердечника навколо одного з яких намотується струмовий обмотка, що підключається паралельним спосіб в мережу. У свою чергу, навколо іншого елемента намотана обмотка напруги, витки якої мають збільшений діаметр у порівнянні з струмовим податком. Посередині між котушками в утвореному просторі, розташований диск з алюмінію, обертання якого відбувається за допомогою полів створюваних обмотками.

Для забезпечення демонстрації показань в лічильнику розташований механізм черв'ячного типу, Через який підключається механічна стрілка або електронне табло для виведення даних. У свою чергу, магніт призначений для регулювання функціонування контролюючого приладу. Все обмотувальні висновки підключаються до клемним контактам облікового пристрою і виводяться до фази. Щоб запобігти втручанню в роботу електролічильника з боку споживача, виходи пломбуються представниками компанії-постачальника електроенергії.

Важливим правилом покупки будь-якого типу пристрою контролю споживання електричної енергії є обов'язкова перевірка наявності на приладі всіх необхідних пломб, встановлених на заводі виробника. Якщо таких захисних елементів не виявлено, то лічильник непридатний для використання за прямим призначенням і його установка не має ніякого практичного значення.

Різновиди схем підключення

В першу чергу, вибір відповідної схеми підключення електролічильника на 380В залежить від типу контролюючого приладу. Хочеться відзначити, що трифазні лічильники здатні працювати в стандартних електричних мережах 220В. При цьому всі побутові прилади обліку споживання електроенергії різняться за такими схемами під'єднання:

  • прилади обліку з безпосереднім включенням;
  • електролічильники з полукосвенним типом підключення;
  • контролюючі прилади з непрямим типом включення.

Пристрій прямоточного типу обліку споживання енергоресурсів розраховане на пропускання струмів не вище 100 А. Через це відбувається обмеження використання такого апарату по потужності, яка становить не більше 60 кВт. Клемні контакти таких електролічильників і отвори під проводку розраховані на підключення проводів невеликого перерізу. У більшості випадків це проводка, перетин якої варіюється в межах від 16 до 25 мм квадратних. Прилади прямого включення мають стандартну схему підключення, зазначену на задній частині кришки електричного лічильника, яка не викликає особливих труднощів.

Трифазні лічильники з полукосвенним підключенням

Електролічильники «Меркурій» з полукосвенним принципом підключення включаються в мережу змінного струму 380В через трансформатор. Завдяки цьому з'являється можливість здійснення обліку електрики з високою потужністю мережі. При цьому в процесі підрахунку використаних ресурсів в обов'язковому порядку враховують коефіцієнт трансформації. На сьогоднішній день існує досить багато схем з полукосвенним включенням, найбільш затребуваними з яких вважаються наступні варіанти:

  • схема включення трансформатора за принципом «зірки»;
  • підключення по десяти провідній схемі;
  • схема включення з використанням випробувальних клемних коробок;
  • за допомогою поєднання ланцюгів струму і напруги.

Розглядаючи недоліки схеми з полукосвенним підключенням, хочеться відзначити складність проведення планових перевірок контролюючими органами енергозбуту.

Пряме включення трифазного приладу

Найбільш простим способом підключення, який нагадує стандартну схему установки лічильника однофазного типу є пряме включення приладу контролю споживання електроенергії. Основною відмінною рисою таких пристроїв є наявність більшої кількості клемних контактів, ніж в однофазних аналогах. У свою чергу, сам монтажний процес трифазного приладу «Меркурій» полягає в певній послідовності дій.

  1. Підводять провідники зачищаються від ізоляції і підключаються до захисного автоматичного вимикача трифазного типу.
  2. Відразу за автоматом виконується підключення фазних жив в кількості 3 шт. до парних клемним контактам починаючи з правого боку приладу. Відповідно висновок фазной проводки виконується з непарних затискачів.
  3. Підключення нульового провідника виконується відповідно до двох залишилися контактам 7 і 8.
  4. Відразу за електричним лічильником монтуються триполюсні захисні автомати.
  5. До лічильнику «Меркурій» можна підключати і стандартне побутове обладнання. З цією метою необхідно виконати отводку однополюсного автомата від будь-якого фазового проводу і, природно, від нульової клеми.

якщо запланована установка декількох споживачів однофазного типу, то вони повинні рівномірно розподілятися, для чого підключаються через автомати з різних фазних провідників, взятих відразу після електролічильника.

Непрямий спосіб підключення лічильників

Якщо параметри споживаних навантажень всіх приладів перевищують номінальні показники струму що проходить через електричний лічильник, то додатково виконується установка розділового токового трансформатора. Установка такого приладу здійснюється в розрив силового токонесущего дроти.

На струмовому трансформаторі присутні дві основні обмотки. Первинний контур виконується з потужною токопроводящей шини, яка протягується крізь центр пристрої і приєднується в розрив провідників живлення споживачів електричної енергії. У свою чергу, на вторинній обмотці намотано набагато більше витків проводів, але меншого перетину. Підключення даної обмотки виконується безпосередньо до приладу обліку спожитої електрики.

Такий спосіб набагато складніше від прямого варіанта і вимагає від людини певних навичок. Тому якщо у людини немає впевненості у власних талантах електрика при підключенні трифазного електролічильника через трансформатор, то доцільно задуматися про виклик фахівця. В інших ситуаціях дана проблема цілком вирішувана.

  1. Виконується підключення трьох трансформаторів для кожного окремо взятого дроти. Їх кріплення здійснюється на задній частині вступного шафки. Підключення первинних обмоток виконується відразу за вступним рубильником в розриві фазних силових провідників. Монтаж трифазного лічильника також виконується в шафці.
  2. До фазной жилі до трансформатора виконується підключення провідника діаметром 1.5 мм ², вільний кінець заводиться на другий клемний контакт електролічильника.
  3. За аналогією виконується підключення 2 залишилися трансформаторів до відповідних фазним жилах на електролічильнику «Меркурій» на клемних контактах 5 і 8.
  4. Від вторинної обмотки трансформаторного пристрої провідниками, перетином 1.5 мм ² виконується підключення до клемним контактам 1 і 3 на лічильнику. Дуже важливо дотримати правильну фазировку включення обмоток. В іншому випадку показання приладу контролю споживання електрики будуть неправильними.
  5. За аналогією виконується під'єднання залишилися обмоток трансформаторів до відповідних контактів на лічильнику.
  6. Що залишився 10-й клемний контакт призначений для підключення нейтральної шини занулення.

Однак, розглядаючи лічильники з непрямим включенням, хочеться відзначити, що вони частіше використовуються для обліку споживання електричного струму в потужних високовольтних мережах, А не в побутових цілях.

Правильний вибір трифазного лічильника

При виборі електролічильника трифазного типу важливо грунтуватися на надійності точності і довговічності приладу – основні критерії якісного апарату обліку споживання електрики. В даному плані відмінно зарекомендували себе лічильники «Меркурій», які випускаються як з включенням через трансформатор, так і безпосередньо.

Виробником представлена ​​лінійка бюджетних апаратів з системою електромеханічного контролю електрики, так і функціональні лічильники з внутрішнім тарифікатором здатним вести облік різних тарифів одночасно. Сучасні лічильники «Меркурій» оснащуються самодіагностикою і можливістю підключення до персонального комп'ютера. Всі прилади мають електронні пломби і мають тривалий термін служби до 16 років. Також сучасні апарати контролю «Меркурій» мають наступні можливості:

  • вимір активного типу енергії;
  • облік реактивного типу енергії;
  • можливість контролю до 4 різних тарифів;
  • наявність функції, ведення журналу подій;
  • контроль якості електричної енергії;
  • додаткові інтерфейси.

Важливість економії електроенергії зрозуміла абсолютно всім, і лічильники трифазного типу цілком справляються з поставленими перед ними завданнями. У нових приладах є функція завдання програм, Певних режимів роботи. Якщо в денний час доби тарифікація йде за однією ціною, а в нічний по інший вартості, то сучасний прилад контролю електроенергії веде облік в автоматичному режимі.

Природно, просто вибрати якісний трифазний лічильник, далеко не достатньо. Кожен сумлінну господар повинен розбиратися в різних схемах підключення таких приладів.Адже кожна людина знає, що неправильно підключений електролічильник в трифазну мережу змінного струму буде показувати неправильні дані і ні про яку економію мова йти не може.

Комментариев нет:

Отправить комментарий